Výmena rozvodov vody a kanalizácie - JM KTN-servis
JM
Jozef Moravec
ktn - servis
veľkoobchod
maloobchod

Výmena rozvodov vody a kanalizácie

Výmena rozvodov vody, kanalizácie a plynu patrí k najpálčivejším problémom starších, najmä panelových domov. Netesnosti, zatekanie, zhoršená hygiena a možné ohrozenie bezpečnosti obyvateľov – to sú dôsledky havarijného stavu „stúpačiek“ v starších bytových domoch. Čiastočné opravy kanalizačných a vodovodných potrubí problém neriešia, len ho mierne odsúvajú dopredu.

Potrubia vnútornej kanalizácie sa v panelových bytových domoch starších ako 30 rokov dostávajú na hranicu svojej životnosti. Poruchy, akými sú netesnosti, zápach a koróziou ohrozené potrubia vody a plynu, ohrozujú majetok a bezpečnosť obyvateľov, preto je výmena nutná.

RAUPIANO

Podľa prieskumov uskutočnených v krajinách Európskej únie je práve hluk jedna z hlavných príčin nespokojnosti s vlastným bývaním. Jedným z najvýraznejších zdrojov hluku je pritom sanitárne zariadenie s príslušným odpadovým potrubím z azbestocementu alebo PVC. Najväčším miestom vzniku hluku v rámci vnútornej kanalizácie sú hlavné stúpacie potrubia, ktoré rušia často viacerých užívateľov bytových domov zároveň. Navyše staré potrubie z azbestocementu nemá vzhľadom na svoju vysokú hmotnosť až také zlé akustické vlastnosti. Bežné potrubie z plastu (polypropylén alebo PVC) je na tom výrazne horšie.

RAUPIANO je riešením – má špičkový útlm hluku, vysokú tesnosť a životnosť. Montáž potrubia je jednoduchá bez lepenia, zápachu, či špiny – len zasúvaním hrdiel s tesnením.

Rozvody pitnej vody a ohriatej pitnej vody sú na tom podobne ako kanalizácia. Väčšina z nich je v dôsledku tvrdej vody zanesená hrubou vrstvou vodného kameňa, ktorý znižuje prietok a tlak. Zároveň je živnou pôdou pre mikroorganizmy, čím voda stráca na kvalite a vhodnosti na pitie. Okrem toho sú tu netesnosti a poruchy. Výmena je nutná, pričom je rozumné jedným razom vymeniť všetky zvislé rozvody vody, kanalizácie aj plynu.


Výmena rozvodov vody, kanalizácie a plynu

RAUTITAN

Plastové potrubia predstavujú v súčasnosti štandard pre vodovodné rozvody. Žiadny iný materiál ako plast vo svojich rozmanitých podobách a druhoch však nemá tak rozdielne vlastnosti, z čoho vyplývajú aj obrovské rozdiely v kvalite medzi jednotlivými inštaláciami. Podstatný je pritom materiál rúr aj samotných spojov. Spoločnosť REHAU využíva pre rozvody pitnej a teplej vody systém RAUTITAN. Špecifikom sú kvalitné rúrky z materiálu PE-Xa (sieťovaný polyetylén najvyššej kvality – triedy A), alebo PEX-Al-PE (kombinácia plast – hliník – plast). Obe rúrky sú spájané PPSU resp. mosadznými tvarovkami, a to výnimočnou technológiou pomocou násuvnej objímky.

Dôležité pre sanácie je, že sa nepoužívajú žiadne lepidlá ani zváranie. Spájanie sa uskutočňuje mechanickým nasunutím plastovej, resp. mosadznej objímky na spoj, náradie je úplne bezhlučné. Spoj sa vyznačuje vysokou pevnosťou, jednoduchou optickou kontrolou, takmer žiadnym zúžením prietoku na tvarovke a je realizovaný bez akýchkoľvek tesnení a O-krúžkov. Takmer všetky konkurenčné plastové systémy sa spájajú technológiou „Press“, pri ktorej tvarovky obsahujú tesniace O-krúžky, čo je zdrojom mnohých budúcich netesností a montážnych chýb.

Výhody systému RAUTITAN

  • dlhá životnosť, robustnosť a vhodnosť pre stavebné prostredie,
  • jednoduchá, bezpečná a rýchla inštalácia,
  • univerzálne rúrky pre inštaláciu pitnej vody a vykurovania,
  • spojovacia technika pomocou násuvnej objímky bez O-krúžkou,
  • nepatrné straty tlaku vďaka minimálnemu zmenšeniu prierezu,
  • spoj možno okamžite vystaviť tlaku,
  • vynikajúci pomer cena-výkon.

Existujú dva typy rúr, a to RAUTITAN stabil a RAUTITAN flex.

RAUTITAN stabil je kovo-plastová spojovacia rúra (PE-Xa) vhodná na inštaláciu pitnej vody a vykurovania. RAUTITAN flex je rúra z peroxidom sieťovaného polyetylénu (PE-Xa). Využíva sa na flexibilné inštalácie rozvodov pitnej vody a vykurovania

RAUTITAN STABIL a FLEX

Výmena potrubných rozvodov - cena

Pre vypracovanie cenovej ponuky je potrebné zaslať nám na jmktn@jmktn.sk základné informácie o bytovom dome, kde sa bude výmena ležatých rozvodov, zvislých rozvodov nazývaných takisto stúpacích rozvodov - "stúpačky"" či výmena prípojných potrubí. Výhodou sú spolu s informáciami zaslané aj fotografie bytového domu, počet poschodí, bytov celkovo i počet bytov na jednom poschodí. Po zaslaní e-mailu Vám vypracujeme cenovú ponuku, s ktorou budete určite spokojní.

Jozef Moravec ktn - servis

Mapa stránky