JM
Jozef Moravec
ktn - servis
veľkoobchod
maloobchod

Tepelné čerpadlá. Tepelné čerpadlo

Najväčšiu časť energií spotrebovaných v domácnostiach tvorí energia potrebná na vykurovanie, preto je dôležité vybrať si správny zdroj tepla. Tepelné čerpadlo je zariadenie, ktoré odčerpáva tepelnú energiu z okolitého prostredia a odovzdáva ju vykurovaciemu systému napr.: podlahového vykurovania, radiátorov. Tepelné čerpadlá patria medzi ekologické, úsporné a moderné systémy na prípravu teplej vody, vykurovania a taktiež niektoré aj na chladenie.

Tepelného čerpadla - využitie:

  • príprava teplej užitkovej vody,
  • ústredné kúrenie,
  • ohrev vody v bazéne.

Naša firma montuje tepelné čerpadlá od firiem:

Tepelné čerpadlo - princíp fungovania

Tepelné čerpadlo zvláda zdanlivo nemožné: Z jedného kilowatu elektrickej energie dokáže vytvoriť štyrikrát toľko vykurovacieho výkonu, lebo okolo 75% potrebného výkonu zoberie zo životného prostredia, kde je teplo počas celého roka neobmedzene k dispozícii. Aj pri -25 °C je schopné tepelné čerpadlo vykurovať teplom z vonkajšieho vzduchu. Preto sú tepelné čerpadlá energeticky úsporné a ekologické.princip tepelneho cerpadla

Pointa činnosti tepelného čerpadla je v tom, že pracuje s chladivom, ktoré v závislosti od skupenstva a objemu mení svoju teplotu. Kompresor stlačí studené pary a tým zvýši ich teplotu, potom vojdú do kondenzátora a tam im odoberie teplo vykurovací systém a pary skondenzujú. Skondenzované pary sú stále pri vysokom tlaku. Expanzný ventil uvoľní tlak a v dôsledku poklesu tlaku sa chladivo prudko ochladí aj na -20 °C. Aj keď je vonku -15 °C a výparník má -20 °C tak ho “ohreje“ na cca -16 °C takže sme získali 4 °C. Chladné pary vojdú do kompresora, tam sa zvýši tlak chladiva a tým sa zvyšuje aj jeho teplota napríklad na 60 °C. Táto teplota je už využiteľná na vykurovanie. Tento cyklus sa opakuje stále dookola. My dodávame energiu iba na prácu kompresora.
Z 1 kW energie dodanej do kompresora môžeme získať až 4 kW tepelného výkonu pre vykurovanie.

Jozef Moravec ktn - servis

Mapa stránky